Монашке заједнице Српске православне цркве броје око 400 манастира. Њих највише свакако има у Србији и Црној Гори, као и у земљама региона, али српски се говори и у манастирима који су расути по Аљасци и Аустралији.

Од манастира расутих по кугли земаљској издваја се манастир светог Германа Аљаског у Калифорнији. На челу овога манастира је отац Герасим који је Американац и чије је име пре него што се замонашио било Гордон Елијел и без обзира на националност и порекло сви монаси овог манастира знају српски и руски језик. Овај српски манастир је познат по томе што негује добре односе са локалним Индијанцима.
Недалеко од овога манастира је и један женски манастир који такође припада Српској цркви. У њему живе две монахиње у келијама без струје и апарата за домаћинство.
Верски објекти у Канади и Америци који припадају Српској Православној Црки играју веома важну улогу. Најпознатији међу њима су свакако Манастир Светог Саве у Либертвилу, Нова Грачаница у Чикагу и канадски храм Светог Преображења Господњег.
Црква Светог Саве у Либертвилу[/цаптион]
Што се тиче далеке Аустралије православни народ се окупља око Новог Каленића у Камбери и у манастиру Светог Саве у Илејну.
И на југу Африке Српска Православна Црква има своје седиште. У Јоханесбургу још у 19. веку је основана мала српска заједница са доласком првих српских емиграна. Православни Срби се окупљају око Храма Светог апостола Томе који је подигнут 1987. године.
